Rātslaukums
8th slideshow image1st slideshow image2nd slideshow image3rd slideshow image4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image7th slideshow image
Latvian Russian
/
LiveInternet
Яндекс.Метрика
Ratslaukums :: Laukumi :: Vecrīga :: Cita Rīga
Ratslaukums

Vecrīgas Rātslaukums

Ratslaukums

Rātslaukuma apbūve tika iznīcināta 2. Pasaules karā, bet ēkas rekonstruētas 20. gs beigās. Viduslaikos tas bija pilsētas centrālais laukums un līdz pat 19. gs. tas bija pilsētas saimnieciskais un administratīvais centrs. Laukums izveidojies 13.gs. beigās pēc pilsētas paplašināšanās. Sākumā laukums bija vienkārša tirgus vieta, bet jau 1334. gadā dokumentos minēts Jaunais nams, vēlāk Melngalvju nams un Rātsnams.

Vecrīgas Rātsnams<br>Foto: Toms Grīnbergs

Rātsnams
Foto: Toms Grīnbergs

Viduslaikos laukumā uzveda mistērijas, notika gājieni, sacensības, turnīri, dejas, namnieku gvardes skates, tika svinēti svētki, kā arī kā atradās pilsētas svari un bija noziedznieku soda izpildes vieta, uz soda izpildi aicināja Jēkaba baznīcas zvani.

Laukuma teritorija pakāpeniski samazinājās un tas zaudēja savas tirgus funkcijas, kas pārcēlās uz Daugavmalu 16.gs. Bijušo tirdzniecības ēku vietā tika celtas dzīvojamās mājas ar veikaliem pirmajos stāvos.

Rolanda statuja Rātslaukumā

Rolanda statuja Rātslaukumā

Laukuma vidū atradās artēziskā aka, kurai vēlāk virsū uzbūvēja Rīgas patrona sv. Rolanda statuju. Katru rītu ar taures skaņām tika paziņots pilsētniekiem par jaunas dienas sākumu, bet reizi gadā no Rātsnama balkona tika nolasīti jaunākie likumi un noteikumi. Pēdējo reizi, tas notika 1877. gadā, kad Rīgas rāte paziņoja par savu likvidāciju.

Rātsnama pagrabā bija cietums parādu nemaksātājiem un sievietēm-slepkavām. Parādes durvju abās pusēs atradās četrstūraini kauna akmeņi, uz kuriem par sodu lika stāvēt mazāk nozīmīgiem noziedzniekiem.
Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls
dekor
Datu apstrāde | LimeSurvey Par projektu | Kontakti | Meklēt portālā | Lapas karte | Viesu grāmata © 2007-2021 Cita Rīga
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā
atsauce uz resursu ir obligāta