Zaļā skola :: Kultūra :: Vecmīlgrāvis :: Cita Rīga
3rd slideshow image4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image7th slideshow image8th slideshow image1st slideshow image2nd slideshow image
Latvian Russian
/
Apkaimju vēsture
ĀgenskalnsAndrejsalaAvotiBerģiBišumuižaBrasaČiekurkalnsDārziņiDzirciemsGrīziņkalnsIļģuciemsImantaJaunciemsJuglaĶengaragsKundziņsalaMaskavas forštateMežaparksMīlgrāvisPļavniekiPurvciemsRumbulaSarkandaugavaSkansteSpilveTeikaTorņakalnsVecāķiVecmīlgrāvisVecrīgaVēsturiskais centrsZaķusala
Cita Rīga iesaka
Izzini.lv
DatuApstrade.lv
Izzini.lv
Statistika LiveInternet
Яндекс.Метрика
 
2009-11-30
Zaļā skola :: Kultūra :: Vecmīlgrāvis :: Cita Rīga
Zaļā skola

Nodegusi Zaļās skolas ēka<br>Avots: forum.myriga.info

Nodegusi Zaļās skolas ēka
Avots: forum.myriga.info

A. Dombrovskis ir uzskatāmas arī par vienu no pirmajiem bērnudārza un tā ēkas radītājiem Latvijā, kurš par saviem līdzekļiem 1900. gadā uzbūvēja Vecmīlgrāvī bērnudārzu - pirmskolu jeb tautā vienkārši sauktu par Zaļo skolu.

Zaļās skolas ēka tika projektēta kopīgi ar bērnudārza veidotāju un pārzini Martu Rinku (Rinks), kas apguvusi bērnudārza darbības pieredzi Berlīnē, slavenajā “Pestalozzi-Froebel-haus” un bērnudārza izveidē vadījusies pēc F. Frēbeļa ieteikuma, kas nosaka, ka “bērnudārzs ceļams tur, kur ir ābeļdārzs”, kopumā 125 audzēkņu vajadzībām. Šai ēkai ir gan īpaši projektēta zāle, kas savieno ēkas spārnus, gan vēdināšanas sistēma zāles griestos.

Zaļās skolas ugunsgrēks<br>Avots: forum.myriga.info

Zaļās skolas ugunsgrēks
Avots: forum.myriga.info

1900. gada oktobrī Martas Rinkas un A. Dombrovska meitas Katrīnas vadībā skolā uzsāka mācības 70 bērni. Priekšrocība uzņemšanai skolā bija A. Dombrovska fabrikas strādnieku bērniem, vai arī bērniem, kuriem trūka kāds no vecākiem. No 1901.-1904. gadam Marta Rinka strādāja viena, bet nākamajos divos gados bija vēl viena audzinātājā, jo skolā bija 125 bērni. Sākot ar 1904. gadu aizsākās tradīcija katram bērnam bērnudārzā kopt savu dobīti.

Nodegusi Zaļās skolas ēka<br>Avots: forum.myriga.info

Nodegusi Zaļās skolas ēka
Avots: forum.myriga.info

1908. gadā bērnu dārzs atsāka savu darbību, un bērni tika sadalīti četrās vecuma grupās. Katras grupas priekšmetiem bija jābūt savā krāsā no 3,5-5 gadiem atbilda rozā krāsa, no 5-7 - zilā krāsa, no 7-8 - dzeltenā, bet vecākiem, kurus jau uzskatīja par pamatskolas pirmās klases skolēniem – zaļā krāsa. Tieši tāpēc mācību iestāde arī ieguva „Zaļās skolas” nosaukumu.

Laikā no 1900.gada līdz 1940.gadam bērnudārzs strādā ar pārtraukumiem.

Nodegusi Zaļās skolas ēka

Nodegusi Zaļās skolas ēka

Arhīvā vairs nav atrodami Zaļās skolas plāni un celtniecības projekti, taču eksistē Martas Rinkas ar brīvu roku zīmēts Zaļās skolas ēkas abu stāvu plāns ar norādēm par telpu izvietojumu. Arī pats Augusts Dombrovskis mūža nogali pavadīja Zaļās skolas ēkā, dzīvodams tās otrā stāvā.

Taču 2006. gada 6. jūlija naktī Zaļās skolas ēka nodega, bet vēlāk nojaukta.

Atradās Martas Rinkas ielā 13.

Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls

dekor
 
   
     
Apskates vietas
Apskates vietu TOP 40
Vecrīga Rīgas vēsturiskais centrs Pārējā Rīga
Apskates vietas Rīgas apkaimēs
ĀgenskalnsGrīziņkalnsMaskavas forštateSarkandaugavaVecmīlgrāvis
Tematiskās apskates vietas
Daugavas ūdens ceļšJūgendstils RīgāPadomju RīgaPirmās brīvvalsts laiksRīgas nocietinājumiVācu Rīga
Projekta sponsori
Tūrisma aģentūra Skaistie skati
Valsts kultūrkapitāla fonds
ALA
Informatīvais atbalsts
SIA ExsoBalt
EuroPanels

© 2007-2020 Cita Rīga Par projektu | Uzrakstiet mums | Kontakti | Meklēt portālā | Lapas karte | Viesu grāmata Datu apstrāde | LimeSurvey