VEF :: Rūpniecība :: Teika :: Cita Rīga
3rd slideshow image4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image7th slideshow image8th slideshow image1st slideshow image2nd slideshow image
Latvian   Russian  
 
/
Apkaimju vēsture
ĀgenskalnsAndrejsalaAvotiBišumuižaBrasaČiekurkalnsDzirciemsGrīziņkalnsIļģuciemsImantaJuglaĶengaragsKundziņsalaMaskavas forštateMežaparksMīlgrāvisPurvciemsSarkandaugavaSkansteSpilveTeikaTorņakalnsVecmīlgrāvisVecrīgaVēsturiskais centrsZaķusala
Cita Rīga iesaka
Izzini.lv
DatuApstrade.lv
Izzini.lv
Ekskursijas
Pasākumi bērniem
Rīgas apkaimju spēle
Sabiedrības integrācija
Ceļveži
Galda spēles
Meklēt ar Google
Laika ziņas
gismeteo

Statistika LiveInternet
Яндекс.Метрика
 
2014-11-30

VEF

VEF, 04.06.2010<br>Avots: panoramio.com, Jānis Vilniņš
VEF
Avots: Jānis Vilniņš

Par VEF pirmsākumiem var uzskatīt 1919. gada aprīli, kad Rīgas vecās pasta ēkas pagrabā tika ierīkotas Pasta un telegrāfa departamenta darbnīcas, kas veica sakaru aparatūras remontu. 1922. gadā tur sāka izgatavot telefona aparātus, bet vēl pēc diviem gadiem – kristāldetektora radiouztvērējus. 1924. gadā darbnīcas tika pārceltas uz Slokas ielu 16, bet 1928. gadā "Pasta telegrāfa virsvaldes galvenā darbnīca" – uz tukšajiem bijušā “Unions” korpusiem Brīvības ielā.

1932. gadā uzņēmumu pārdēvēja par Valsts Elektrotehnisko Fabriku jeb VEF. Uzņēmums ražoja visu, kam varēja rast noietu – remontēja sakaru aparatūru, izgatavoja telefona centrāles un elektriskās spuldzes, fotoaparātus un gludekļus, radioaparātus un kabatas lukturīšus, telefona aparātus un fotopapīru, elektroarmatūru, darbgaldus un pat sporta lidmašīnas. Tika arī samontētas 6 automašīnas.

Viens no pazīstamākajiem VEF izgudrojumiem visā pasaulē bija V. Capa mini fotoaparāts Minox, ko VEF ražoja līdz 1942. gadam. Pēc 2.Pasaules kara fotoaparātus atsāka ražot Vācijā. 20.gs. 30. gadu beigās ik mēnesi fabrikā saražoja aptuveni 500 telefona aparātu un 400 telefona centrāļu.

2. Pasaules kara laikā rūpnīca bija izlaupīta un izpostīta, katlu māja un vairāki korpusi bija uzspridzināti. Pēc kara rūpnīca tika atjaunota divu gadu laikā un strauji attīstījās. Pēc kara beigām jau 1944. gadā pirmās atsāka ražot kabatas lukturīša baterijas, bet gadu vēlāk atsāka ražot arī radioaparātus un tālruņus. Pēckara laikā tika paplašināta arī uzņēmuma teritorija ceļot jaunus korpusus. Jaunajos cehos tika uzstādītas ļoti modernas iekārtas 20. gadsimta 60. gados VEF ik minūti saražoja septiņus radiouztvērējus un piecus telefona aparātus. Tolaik katri divi no trim telefona aparātiem Padomju Savienībā bija ražoti VEF. Populāri bija arī tranzistoru radioaparāti "Spīdola" un 70. gados – "VEF".

20.gs. 80-tajos gados VEF galvenā produkcija jau bija lielās telefonijas iekārtas, telefona un telegrāfa centrāles, telefona aparāti un radiouztvērēji. Pēc neatkarības atgūšanas arī uzņēmums mainīja savu juridisko statusu un nosaukumu uz Rīgas valsts uzņēmums ražošanas apvienība "VEF", kas pastāvēja līdz pat 1993. gadam. No 1993.–2000. gadam pastāvēja Valsts akciju sabiedrība "VEF", kas privatizācijas rezultātā tika reorganizēta. Tagad bijušajā rūpnīcas teritorijā atrodas dažādi uzņēmumi.

Ārējās saites:
VEF oficiālā mājaslapa.
VEF Vikipēdijā.
VEF telefoni Vikipēdijā.

Komentāri (0)

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Captcha attēls

dekor
 
   
     
Apskates vietas
Apskates vietu TOP 40
Vecrīga Rīgas vēsturiskais centrs Pārējā Rīga
Apskates vietas Rīgas rajonos
ĀgenskalnsGrīziņkalnsMaskavas forštateSarkandaugavaVecmīlgrāvis
Tematiskās apskates vietas
Daugavas ūdens ceļšJūgendstils RīgāPadomju RīgaPirmās brīvvalsts laiksRīgas nocietinājumiVācu Rīga
Projekta sponsori
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments
Valsts kultūrkapitāla fonds
ALA
Informatīvais atbalsts
Sarunas par Rīgu
IP24 - Live Webcams

© 2007-2019 Cita Rīga Par projektu | Uzrakstiet mums | Kontakti | Meklēt | Lapas karte | Viesu grāmata Datu apstrāde | LimeSurvey