Rūpniecība :: Iļģuciems :: Cita Rīga
8th slideshow image1st slideshow image2nd slideshow image3rd slideshow image4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image7th slideshow image
Latvian   Russian  
 
/
Apkaimju vēsture
ĀgenskalnsAndrejsalaAvotiBerģiBišumuižaBrasaČiekurkalnsDārziņiDzirciemsGrīziņkalnsIļģuciemsImantaJaunciemsJuglaĶengaragsKundziņsalaMaskavas forštateMežaparksMīlgrāvisPļavniekiPurvciemsRumbulaSarkandaugavaSkansteSpilveTeikaTorņakalnsVecāķiVecmīlgrāvisVecrīgaVēsturiskais centrsZaķusala
Cita Rīga iesaka
Izzini.lv
DatuApstrade.lv
Izzini.lv
Ekskursijas
Pasākumi bērniem
Rīgas apkaimju spēle
Sabiedrības integrācija
Ceļveži
Galda spēles
Meklēt ar Google

Statistika LiveInternet
Яндекс.Метрика
 
2013-10-30

Iļģuciema rūpniecība

Alus darītava „Iļģuciems”, 05.10.2013
Alus darītava „Iļģuciems”

18.gs. beigās un 19.gs. Iļģuciems sāka veidoties par izteikti rūpniecisku Rīgas rajonu. Tas bija iespējams pateicoties Daugavas ūdens ceļam, kas atradās apkaimes vienā malā un atļaujai celt mūra namus. Tieši tādi paši priekšnosacījumi Daugavas otrā krastā ļāva attīstīties arī Sarkandaugavai kā Rīgas rūpniecības centram. 19.gs. sākumā Iļģuciemā jau darbojās austuve, kokvilnas krāsotava, vadmalas fabrika, lauksaimniecības mašīnu fabrika.

Vadoties pēc šodienas topogrāfiskā materiāla, pirms 1. Pasaules kara Iļģuciemā atradās vairākas lielas fabrikas – celulozes un stikla fabrikas, ķīmiskā rūpnīca, mālu izstrādājumu rūpnīca. Tāpat šeit atradušās vairākas kokzāģētavas. Tomēr literatūrā tiek uzsvērts, ka Iļģuciemā atrodas arī divas alus darītavas – „Tanheizers” un „Iļģuciema alus”, anilīnkrāsu fabrika, nažu fabrika, drāšu fabrika. Mūsdienās tās tomēr topogrāfiski atrastos Dzirciemā, nevis Iļģuciemā.

Alus darītava „Iļģuciems”, 05.10.2013
Alus darītava „Iļģuciems”

Alus darītava „Iļģuciems” ir vecākā alus darītava Rīgā, kura dibināta jau 1863. gadā Daugavgrīvas ielā 82/84, pie Daugavgrīvas un Buļļu ceļa sazarojuma. Tā bija ļoti slavena ar savu pašdarināto iesalu, ko ražoja ne tikai savai alus darītavai, bet pārdeva arī citām, kas ražoja Pilzenes gaišo alu. 1. Pasaules kara laikā uzņēmums tika izdemolēts un iekārtas evakuētas uz Krieviju. Pēc kara uzņēmums atsāka savu darbību. 20.gs. 1937. gadā to nacionalizēja un no 1938. – 1939. gadam notika rekonstrukcija.

Uzņēmums jaunu uzplaukumu piedzīvoja pēc 2. Pasaules kara, kad gan sāka ražot jaunas alus šķirnes, gan arī bezalkoholisko dzērienu ražošanu, kas bija gatavoti no pašu ražotā iesala – "Veselības" dzērienu un "Iesala" dzērienu; sākās iesala ekstrakta ražošana. 20.gs. 70-tajos gados uzņēmumu pievieno ražošanas apvienībai „Aldaris”, taču 90-tajos gados uzņēmumu nodala no a/s Aldaris. 1998. gadā uzņēmumu privatizē SIA "KOK&Co un pārņem savā īpašumā alus darītavas "Iļģuciems" ražošanas telpas.

Alus darītavas „Tanheizers” atrašanās vieta, 05.10.2013
Alus darītavas „Tanheizers”
atrašanās vieta

E. Pulsa alus darītava "Tanheizers" dibināta 1870. gadā Daugavgrīvas ielā 57/61. Tās specializācija bija tumšais alus. Tika gatavotas piecas alus šķirnes – Pilzenes, Izturētais, Kabineta, Marta alus un porteris. 1. Pasaules kara laikā uzņēmuma iekārtas tika evakuētas uz Krieviju, taču pēc kara tas atsāka savu ražošanu. 20.gs. 1937. gadā notika uzņēmuma nacionalizācija un to pievienoja „Aldarim”, bet 1945. gadā apvienoja ar alus darītavu "Iļģuciems".

Anilīnkrāsu fabrika (Rīgas laku un krāsu rūpnīca). Rīgas anilīnkrāsu fabrika „Leopold Kassel & Co” dibināta 1898. Gadā. Uzņēmums bija vācu ķīmiskās fabrikas Frankfurtē pie Mainas filiāle. Galvenā produkcija bija anilīnkrāsas. 20.gs. sākumā tur strādāja nedaudz vairāk kā simts darbinieki.

Rīgas laku un krāsu rūpnīca, 05.10.2013
Rīgas laku un krāsu rūpnīca

1937. gadā uzņēmumu iegādājas Mārtiņš Kalniņš, kas to pārsauca savā vārdā par "Mārtiņa Kalniņa ķīmiskā fabrika". Fabrikā ražoja sausās zemes krāsas, eļļas krāsas, minerālpigmentus, antiseptiķus kokam un veļas pulveri "Nitra". 1951. gadā uzņēmuma nosaukums tiek mainīts uz "Rīgas laku un krāsu rūpnīca". Tur tika ražots alkīdemaljas, gruntis lauksaimniecības mašīnām un aparātiem, poliesteru un uralkīdu emaljas, elektroforēzes grunts autorūpnīcām, alkīd- un poliesteru lakas, sausais cinka baltums, neapaugošas emaljas kuģu būves un remonta rūpnīcām u.c.

1996. gadā uzņēmums tika privatizēts, bet tā nosaukums "Rīgas laku un krāsu rūpnīca" saglabāts. Šodien Rīgas laku un krāsu rūpnīca ir viens no lielākiem laku un krāsu materiālu ražotājiem Baltijas valstīs. Rūpnīca ražo vairāk kā 200 produkcijas nosaukumu. Adrese: Daugavgrīvas ielā 63/65.

Bijusi Iļģuciema stikla rūpnīca, 05.10.2013
Bijusi Iļģuciema stikla rūpnīca

Iļģuciema stikla rūpnīca. Rīgas mālu izstrādājumu rūpnīca „Kerkovius & Co” dibināta 1892. gadā. Uzņēmumā ražoja drenāžas caurules, balzama pudeles, traukus ķīmiskiem produktiem. Pirms kara uzņēmumā strādāja aptuveni simts strādnieki. 1915. gadā rūpnīcas iekārtas tika evakuētas uz Krieviju. Pēc 1. Pasaules kara tur darbojās krāsotava „Kerkovius & Co”.

1940. gadā fabrikas nosaukums bija „Ciema stikla fabrika”, kas ar šādu nosaukumu tā darbojās līdz 1941. gada jūnijam. Pēc 2. Pasaules kara uzņēma nosaukums bija „Iļģuciema stikla fabrika”, līdzīgi kā citus stikla ražošanas uzņēmumus to atjaunoja un vienlaicīgi arī modernizēja. 1960. gadā uzņēmuma nosaukums tika nomainīts uz „Rīgas stikla fabrika” un pastāvēja līdz 1961. gadam, kad to atkal pārsauca par „Rīgas stikla taras rūpnīcu”. 1967. gadā uzņēmuma nosaukums mainījās vēlreiz - rūpnīca „Rīgas stikls”. 1971. gadā nodibināja stikla ražošanas apvienību „Latvijas stikls”, apvienojot rūpnīcu „Rīgas stikls” ar rūpnīcu „Komunārs”.

Bijuši Iļģuciema stikla rūpnīcas korpusi, 05.10.2013
Bijuši Iļģuciema stikla
rūpnīcas korpusi

Latvijas stikls” ražoja augstvērtīgus stikla traukus, parfimērijas flakonus, abažūrus un stikla taru. 20.gs. beigās uzņēmums tika pārveidots par valsts uzņēmumu „Latvijas stikls”. 20.gs. beigās uzņēmums tika privatizēts. 2001. gadā rūpnīca pārstāja darboties. Adrese: Daugavgrīvas ielā 77.

Rīgas drāšu fabrikas īpašnieks bija Vestfālenes drāšu rūpniecības akciju sabiedrība. Uzņēmumā ražoja stieples un troses, mēbeļu atsperes, ķēdes, mucas, iepakojuma kastes u.c. 20.gs. sākumā uzņēmumā bija nodarbināti vairāk kā 600 darbinieki. Fabrikas iekārtas tika evakuētas uz Samāru 1915. gadā. Adrese: Daugavgrīvas ielā 22 un Ūdens ielā 19.

Bijuši uzņēmuma „Rīgas tekstils” korpusi, 05.10.2013
Bijuši uzņēmuma
„Rīgas tekstils” korpusi

Rīgas tekstils. Viens no lielākajiem uzņēmumiem Iļģuciemā bija a/s „Tekstil”, kas dibināts 1897. gadā. 19./20.gs mijā fabrikā bija 850 strādnieki. Tur ražoja dažādus vilnas audumus, veicot pilnu ražošanas procesu, sākot ar vilnas vērpšanu, diedziņu apstrādi, aušanu, krāsošanu un beidzot ar audumu apretūru. Rīgas 700 gadu jubilejas izstādē uzņēmuma produkcija ieguva lielo zelta medaļu. 1915.gadā fabrikas iekārtas evakuēja uz Krieviju. Tomēr uzņēmums atjaunoja savu darbību pēc 1. Pasaules kara. 1923. gadā tā nosaukums bija a/s „Tekstils.”

Bijuši uzņēmuma „Rīgas tekstils” korpusi, 05.10.2013
Bijuši uzņēmuma
„Rīgas tekstils” korpusi

2. Pasaules kara laikā uzņēmuma teritorija tika daļēji sagrauta, taču cehi tika atjaunoti. 1975. gadā tika izveidota ražošanas apvienība „Rīgas tekstils”, kur ietilpa a/s „Tekstils” kā galvenais uzņēmums un četras filiāles. Pēc neatkarības atgūšanas uzņēmumu pārveidoja par a/s "Rīgas tekstils". Pēc „Rīgas tekstila” privatizācijas 20.gs. 90. gados bijušajā uzņēmuma teritorijā atrodas dažādi uzņēmumi, taču pats uzņēmums 2001.gadā tika likvidēts. Adrese: Baltā ielā 3/9.

Nažu fabrika. Mausnera nažu fabrika dibināta 1887. gadā. Fabrikā tika izgatavoti dažādi naži un vīles. Pirms kara tur bija nodarbināti vairāk kā 200 darbinieki. Fabrikas īpašniece bija Emīlija Mausnera. 1915. gadā fabrikas iekārtas evakuēja uz Krievijas vidieni, un tā pārstāja darboties. Adrese: Daugavgrīvas ielā 29Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls

dekor
 
   
     
Apskates vietas
Apskates vietu TOP 40
Vecrīga Rīgas vēsturiskais centrs Pārējā Rīga
Apskates vietas Rīgas apkaimēs
ĀgenskalnsGrīziņkalnsMaskavas forštateSarkandaugavaVecmīlgrāvis
Tematiskās apskates vietas
Daugavas ūdens ceļšJūgendstils RīgāPadomju RīgaPirmās brīvvalsts laiksRīgas nocietinājumiVācu Rīga
Projekta sponsori
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments
Pasaules brīvo latviešu apvienba
ALA
Informatīvais atbalsts
SIA ExsoBalt
EuroPanels

© 2007-2020 Cita Rīga Par projektu | Uzrakstiet mums | Kontakti | Meklēt | Lapas karte | Viesu grāmata Datu apstrāde | LimeSurvey